Poradnik

Dlaczego potrzebna jest wentylacja?

 

Poprzez przebywanie w pomieszczeniu zamkniętym wytwarza się wiele niepożądanych zjawisk zdrowotnych, psychofizycznych oraz budowlanych.

Aktualnie używana stolarka budowlana w połączeniu ze styropianowym ociepleniem spowodowała, że nasze mieszkania i domy stały się swego rodzaju termosami.

Codzienne czynności życiowe ludzkiego organizmu powodują powstawanie:

  • znacznych ilości pary wodnej
  • dwutlenku węgla
  • nieprzyjemnego dla zmysłu węchu zapachu
  • niepożądanego wzrostu temperatury powietrza

Są to sprzyjające warunki dla rozwoju mikroklimatu alergennego, który powoduje:

 

  • dyskomfort natury psychofizycznej (zmęczenie, zaburzenia koncentracji)
  • niszczenie pomieszczeń (grzyb, wilgoć)

Należy zatem bezwzględnie usuwać zanieczyszczone powietrze z pomieszczeń i dostarczać w jego miejsce nowe, świeże. Określa się to mianem wentylacji.

 

Rekuperatory ABC doboru

Jeżeli planuje się montaż centrali wentylacyjnej z odzyskiem ciepła (rekuperatorem) w domu, należy pamiętać o podstawowej zasadzie jej doboru. Upraszczając należy przyjąć, że dla wentylacji, która ma działać ciągle, wymagany wskaźnik krotności wymiany powietrza powinien zawierać się w przedziale 0,5 – 0,8.

Oznacza to, że strumień – ilość powietrza, które jest nawiewane do domu (oraz wywiewane) w ciągu godziny musi być iloczynem objętości domu i wskaźnika 0,5 – 0,8.

Jako przykład może posłużyć dom o powierzchni 150m2 i średniej wysokości pomieszczeń h=2,6m. Ma on kubaturę 390 m3.

Jeżeli przyjmiemy powyższe parametry częstości wymian, to wymagany strumień minimalny wynosi 195m3/h. Maksymalny strumień to 312 m3/h.

To od nas samych zależy jaką dobierzemy minimalną krotność zmian. Przy minimalnej krotności 0,5 wybrany rekuperator będzie obciążony w około 65%. Dzięki temu obniżą się znacznie koszty eksploatacji i podniesie się jego trwałość.

Masz jakiekolwiek pytania?
Zadzwoń teraz!
+48 792 272 007

Umów się na bezpłatną wycenę
biuro@palmer.com.pl
ul. Myślenicka 95, 30-698 Kraków

Napisz do nas

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych w związku z realizacją zapytania. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przetworzenia zapytania. Zostałem/am poinformowany/a, że przysługuje mi prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania. Administratorem danych osobowych jest spółka Palmer sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie (30-698) przy ul. Myślenickiej 95.