Menu Zamknij

Poradnik

Dlaczego potrzebna jest wentylacja?

Poprzez przebywanie w pomieszczeniu zamkniętym wytwarza się wiele niepożądanych zjawisk zdrowotnych, psychofizycznych oraz budowlanych.

Aktualnie używana stolarka budowlana w połączeniu ze styropianowym ociepleniem spowodowała, że nasze mieszkania i domy stały się swego rodzaju termosami.

Codzienne czynności życiowe ludzkiego organizmu powodują powstawanie:

  • znacznych ilości pary wodnej
  • dwutlenku węgla
  • nieprzyjemnego dla zmysłu węchu zapachu
  • niepożądanego wzrostu temperatury powietrza

Są to sprzyjające warunki dla rozwoju mikroklimatu alergennego, który powoduje:

 

  • dyskomfort natury psychofizycznej (zmęczenie, zaburzenia koncentracji)
  • niszczenie pomieszczeń (grzyb, wilgoć)

Należy zatem bezwzględnie usuwać zanieczyszczone powietrze z pomieszczeń i dostarczać w jego miejsce nowe, świeże. Określa się to mianem wentylacji.

JAKI REKUPERATOR WYBRAĆ?

REKUPERATORY
ABC doboru

Jeżeli planuje się montaż centrali wentylacyjnej z odzyskiem ciepła (rekuperatorem) w domu, należy pamiętać o podstawowej zasadzie jej doboru. Upraszczając należy przyjąć, że dla wentylacji, która ma działać ciągle, wymagany wskaźnik krotności wymiany powietrza powinien zawierać się w przedziale 0,5 – 0,8.

Oznacza to, że strumień – ilość powietrza, które jest nawiewane do domu (oraz wywiewane) w ciągu godziny musi być iloczynem objętości domu i wskaźnika 0,5 – 0,8.

Jako przykład może posłużyć dom o powierzchni 150m2 i średniej wysokości pomieszczeń h=2,6m. Ma on kubaturę 390 m3.

Rekuperator jaki wybrać do domu

INSTALACJA REKUPERACJI

Rekuperacja w nowym domu jest ważna

Jeżeli przyjmiemy powyższe parametry częstości wymian, to wymagany strumień minimalny wynosi 195m3/h. Maksymalny strumień to 312 m3/h.

To od nas samych zależy jaką dobierzemy minimalną krotność zmian. Przy minimalnej krotności 0,5 wybrany rekuperator będzie obciążony w około 65%. Dzięki temu obniżą się znacznie koszty eksploatacji i podniesie się jego trwałość.

jak działa rekuperacja jaki jest koszt wentylacji mechanicznej

MONTUJEMY REKUPERATORY

Umów się na wizytę z nami i poznaj najlepsze rozwiązania dla Twojego domu. Zajmujemy się profesjonalnym montażem rekuperacji, wentylacji i klimatyzacji w obrębie miasta Kraków i okolic – Małopolska.

REKUPERATOR

Wymiana powietrza z odzyskiem ciepła

W naszej ofercie znajduje się szeroka gama rekuperatorów (wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła) do domu, biura czy firmy. Nasz doradca techniczny przedstawi Państwu najkorzystniejsze rozwiązania dopasowane do wielkości budynku. Codziennie pomagamy w dostosowaniu nowych inwestycji w wysoko wydajne systemy klimatyzacji i wentylacji zarówno domów jednorodzinnych jak i siedzib firm, hoteli, restauracji. Współpracujemy jedynie ze sprawdzonymi producentami sprzętu aby zaproponować wysokiej klasy urządzenia, które będą działać latami.

palmer_logo

Masz pytania? Chętnie pomożemy i doradzimy

ZADZWOŃ DO NAS DZISIAJ !

✆ 12 654 65 45

✆ 530 004 944