Oczyszczacze powietrza

Firma Palmer Klimatyzacje Wentylacje Pompy ciepła oferuje Państwu oczyszczacze powietrza firm Daikin oraz Sharp. Urządzenia te łączą w sobie nowe technologie, zwiększoną wydajność oraz ultra cichą pracę tak by nastepnie zadbać o Państwa zdrowe środowisko domowe.

Zapraszamy do bliższego zapoznania się z produktami w poniższych artykułach oraz sklepie internetowym klimatyzatory.net.

Oczyszczacze powietrza Daikin

Firma Daikin jest jednym z liderów na rynku urządzeń do uzdatniania powietrza. Produkowane przez nią urządzenia cechuje wysoka jakość i niezawodność. Badania prowadzone przez firmę umożliwiają ciągły rozwój technologii, dzięki którym może zaoferować najnowsze i najlepsze dostępne rozwiązania.

Skuteczność oczyszczania

Prezentowane modele oczyszczaczy Daikin – M70L oraz MCK75J, to urządzenia o najwyższej skuteczności. Dzięki zastosowaniu sześciostopniowej filtracji usuwają do 99,6% pyłu oraz do 99,9% mikroorganizmów, w tym bakterii wirusów i pleśni. Autorski system Flash Streamer oparty na emisji szybkich elektronów umożliwia wyeliminowanie cząsteczek stałych o średnicy nawet 0,3 µm, czyli bez problemu poradzi sobie ze zmorą wielu miast – pyłem zawieszonym.   Specjalnie zaprojektowane filtry fotokatalityczne są natomiast w stanie zatrzymać i zneutralizować większość nieprzyjemnych zapachów spotykanych w domu.

Wydajność

Wysoka wydajność zainstalowanego wentylatora umożliwia przefiltrowanie ponad 400 m3 w ciągu godziny, co według producenta pozwala na obsługę pomieszczenia o maksymalnej powierzchni 46 m2. Zastosowanie pięciu dostępnych prędkości wentylatora zwiększa komfort użytkowania, a dzięki trybowi nocnemu, który obniża poziom hałasu jednostki do ok. 16 dB, możemy oczyszczać powietrze nawet w trakcie snu.

Automatyczna praca

Nad efektywną praca oczyszczacza czuwa szereg czujników, m.in. czujnik zapylenia i zapachu,  dzięki czemu urządzenie dostosowuje prędkość wentylatora do aktualnych potrzeb i nie zużywa niepotrzebnie energii. W oszczędzaniu pomoże nam także wyłącznik czasowy, który da się zaprogramować na 1, 2 lub 4 godziny.

Komfort i funkcjonalność

W swoich urządzeniach Daikin przywiązuje dużą wagę do komfortu użytkowania. Świadczą o tym nie tylko kompaktowa budowa, niski poziom generowanego hałasu czy prosta obsługa, ale również takie dodatki jak pilot zdalnego sterowania, sygnalizator wymiany filtra i co dotyczy modelu MCK75J, ewaporyzacyjny nawilżacz powietrza.

Dodatkowe zalety

Oczyszczacze Daikin to nie tylko skuteczne filtrowanie i wygodna obsługa. Jednostki tego producenta charakteryzuje także wysoka estetyka oraz ekonomiczna praca. Elegancka stylizacja urządzeń pozwala na dogodne wkomponowanie w prawie każdym pomieszczeniu a dodatkowe filtry powietrza zapewniają do 10 lat funkcjonowania bez dodatkowych zakupów.

Podsumowanie

Pomimo nie najniższej ceny, modele MC70L oraz MCK75L warte są uwagi, nie tylko ze względu na wysoką jakość i funkcjonalność, ale także na późniejsze niskie koszty eksploatacji. Zakup kompletu filtrów nawet do najtańszego urządzenia to wydatek od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Może się zatem okazać, że wartość filtrów szybko przekroczy wartość samego urządzenia. W przypadku produktów Daikin nie musimy się tego obawiać. Dodatkowo producent zapewnia 3 lata gwarancji na oczyszczacze.

Oczyszczacze Sharp

Większość osób z firmą Sharp łączy jedynie z produkcją sprzętu RTV. Jednak w rzeczywistości oferta tego japońskiego producenta jest znacznie szersza i obejmuje np. oczyszczacze powietrza. Zasługują one na uwagę, m.in. ze względu na zastosowaną w nich technologię Plasmacluster, wynalezioną i opatentowaną przez naukowców z centrum badawczego Sharpa.

Jonizacja Plasmacluster

Oprócz standardowych filtrów, służących do zatrzymywania cząstek stałych, Sharp oferuje w swoich urządzeniach generator jonów. Jego działanie polega na uwalnianiu do powietrza jonów tlenu i wodoru, które mają działanie bakterio i wirusobójcze. Jony łączą się z zewnętrzną powłoką mikroorganizmów i uszkadzają jej strukturę. Pozbywamy się w ten sposób zarówno popularnych roztoczy, jak również grzybów, pleśni czy drobnoustrojów. Generowane jony potrafią także wnikać w tkaniny (np. odzież, dywany) i niwelować  znajdujące się tam cząsteczki zapachowe, np. dym papierosowy, a zwiększona zawartość tlenu w powietrzu pozytywnie wpływa na samopoczucie domowników.

Nawilżanie powietrza

Kolejnym rozwiązaniem oferowanym w prawie każdym urządzeniu Sharp, jest wodny nawilżacz powietrza. Strumień powietrza po przejściu przez filtry standardowe, trafia na filtr wodny, gdzie oprócz oczyszczania powietrze zostaje także nawilżone. Wbudowany czujnik utrzymuje wilgotność na poziomie 40-60% czyli najbardziej optymalnej dla ludzi. Obsługa nawilżacza sprowadza się do uzupełniania poziomu wody w zbiorniku oraz okresowej wymiany filtra.

Wydajność urządzeń

Dobór urządzenia do wielkości pomieszczenia nie powinien stanowić problemu. Sharp oferuje modele o maksymalnych wydatkach powietrza od 180 do prawie 400 m3/h. Pozwalają obsłużyć pomieszczenia o wielkości nawet 48 m2. Należy jednak pamiętać, że wartość maksymalna odpowiada pracy na najwyższej prędkości wentylatora, czyli w trybie najbardziej energochłonnym i najgłośniejszym. Każdy z oczyszczaczy posiada trzy tryby wydajności, dzięki czemu możemy dostosować parametry do aktualnych potrzeb.

System oczyszczania

Prawie wszystkie oczyszczacze Sharp wyposażone są w poczwórny system oczyszczania. Przepływ powietrza rozpoczyna się od filtra cząstek stałych (filtr HEPA), następnie przechodzi przez wkład z węgla aktywnego, pochłaniający dodatkowo zanieczyszczenia gazowe, a kończy na filtrze wodnym zatrzymującym najmniejsze cząstki stałe. Wylatujące powietrze miesza się z jonami Plasmacluster, które likwidują drobnoustroje.

Dodatkowe wyposażenie

Nad pracą urządzeń działa zestaw czujników, które mogą automatycznie uruchamiać urządzenie w zależności od stanu powietrza w pomieszczeniu. Dzięki temu oszczędzamy zarówno czas jak i energię elektryczną. Najprostsze modele opierają się tylko na czujniku kurzu lub zapachu, te z wyższej półki kontrolują również poziom wilgotności, stan filtrów powietrza czy ilość wody w pojemniku nawilżacza.

Podsumowanie

Firma Sharp oferuje całą gammę urządzeń przeznaczonych do oczyszczania powietrza. W zależności od potrzeb możemy wybrać model podstawowy bez żadnych dodatkowych funkcji lub zainwestować w urządzenie droższe ale zapewniające wyższy komfort. Warto sprawdzić ceny i okres przydatności filtrów. W przypadku oczyszczaczy powietrza sprawdza się zależność, że im tańsze urządzenie, tym wyższe koszty jego eksploatacji. Niektóre z modeli mogą pracować nawet do 10 lat bez wymiany filtrów.

Wraz z rozpoczęciem okresu jesiennego w otaczającym nas powietrzu pojawia się coraz więcej niepożądanych substancji, mających wpływ zarówno na nasze samopoczucie, jak również na zdrowie. Spędzając więcej czasu w zamkniętych pomieszczeniach jesteśmy wystawieni na stałą ekspozycję, co w konsekwencji może prowadzić do rozwoju alergii. Oprócz pyłków roślin i cząstek kurzu, czyli popularnych alergenów, w powietrzu znajdują się także różnego rodzaju mikroorganizmy w tym bakterie, wirusy, grzyby czy roztocza. Wiele miast cierpi z powodu złego stanu powietrza spowodowanego nadmierną emisją pyłu do atmosfery.  Brak możliwości przewietrzenia pomieszczeń, czy to z powodu niskiej temperatury, czy też z powodu smogu, prowadzi do nagromadzenia wewnątrz mieszkania wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń. Dobrym rozwiązaniem w takiej sytuacji może być zakup urządzenia oczyszczającego, dzięki któremu otrzymamy świeże i zdrowe powietrze w całym mieszkaniu.

Jak działa oczyszczacz powietrza?
Zasada działania oczyszczacza powietrza jest dosyć prosta. Urządzenie pobiera powietrze z pomieszczenia za pomocą wentylatora i przepuszcza je przez zestaw filtrów, które usuwają z niego niepożądane składniki. Tak oczyszczone powietrze wydmuchiwane jest z powrotem do pomieszczenia. To co jest najistotniejsze przy wyborze oczyszczacza i stanowi zarazem o jego przydatności to rodzaj i budowa układu filtracyjnego. W zależności od klasy urządzenia, producent stosuje bardziej lub mniej rozbudowane elementy wpływające na jakość filtrowanego powietrza.

Przykładowo: najprostsze urządzenia zawierają tylko jedną lub dwie sekcje filtrowe i są to najczęściej mechaniczne filtry cząstek stałych. Wprawdzie poradzą sobie z usunięciem największych zanieczyszczeń, ale nie będą w stanie wychwycić większości wirusów czy alergenów, nie wspominając już o zapachach.  Modele z wyższej półki dzięki zastosowaniu wielostopniowej technologii filtracji, pozwalają na kompleksowe i o wiele dokładniejsze oczyszczanie powietrza. Obok filtrów mechanicznych znajdują się w nich filtry elektrostatyczne oraz fotokatalityczne, które są w stanie wyeliminować z powietrza również mikroorganizmy, alergeny i zapachy.  Potrafią także wychwycić najmniejsze cząstki pyłu zawieszonego, zarówno te o frakcji poniżej 10 µm, oznaczane symbolem PM 10, jak i te poniżej 2,5 µm czyli PM 2,5. Skuteczność takich urządzeń wynosi nawet do 99%, co znacząco zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób przenoszonych przez drobnoustroje, chorób układu oddechowego oraz alergii.

Jak dobrać urządzenie?
Przystępując do zakupu oczyszczacza powietrza należy zadać sobie istotne pytanie: czego oczekujemy od tego typu urządzenia? Czy wystarczy nam samo usuwanie kurzu i pyłu czy potrzebujemy pozbyć się alergenów lub zapachów. A może przyda nam się dodatkowo nawilżanie i jonizacja powietrza?
Producenci oferują sprzęt spełniających wiele różnych funkcji. Obok rozwiązań, które wpływają na jakość powietrza jak filtry elektrostatyczne, jonizatory plazmowe lub pochłaniacze zapachu, znajdują się funkcje czysto użytkowe np. pilot zdalnego sterowania, czujnik zapylenia czy blokada dziecięca.

 

Zastanawiając się nad wyborem powinniśmy dokładnie sprawdzić parametry urządzeń, tak aby wybrany model pasował do naszych potrzeb. Nie warto kupować drogiego modelu jeżeli mieszkamy poza miastem, często wietrzymy pomieszczenia i nie mamy alergii. Jeżeli jednak zależy nam na zdrowiu, a jesteśmy narażeni na kontakt z powietrzem o niskiej jakości, trzeba pomyśleć o nieco lepszym rozwiązaniu. Czołowi producenci, tacy jak Daikin czy Sharp, oferują technologie, dzięki którym pozbędziemy się z powietrza drobnoustrojów jak wirusy, bakterie, grzyby czy pleśń. Tak uzdatnione powietrze nie tylko wpłynie na poprawę samopoczucia, ale także ochroni nas przed objawami alergii oraz zmniejszy ryzyko zachorowania na grypę.

Ważną informacją na jaką trzeba zwrócić uwagę to wydajność urządzenia. Producenci często określają maksymalną powierzchnię pomieszczenia na jakiej może ono pracować. Lepiej jednak jest sugerować się wydatkiem powietrza, czyli wartością dokładniejszą, podaną w jednostce objętości odniesionej do czasu np. m3/h.  Wiele modeli oferuje kilka prędkości wentylatora co pozwala nie tylko na regulację wydajności, ale też na kontrolę poziomu hałasu.

Warto również pomyśleć nad dodatkowymi opcjami wpływającymi na komfort użytkownika. Dobrym rozwiązaniem wszędzie tam gdzie pracują urządzenia elektroniczne, jest jonizator powietrza, przywracający równowagę elektrostatyczną powietrza. W suche zimowe dni przydatnym dodatkiem będzie filtr wodny, który oprócz lepszego oczyszczania jednocześnie nawilża powietrze zapobiegając przesuszeniu skóry i błon śluzowych.

 

I na koniec kwestia funkcjonalności, czyli dodatków, które mają za zadanie ułatwić nam współpracę z urządzeniem. Wiele modeli wyposażonych jest w pilot zdalnego sterowania umożliwiający wygodną obsługę z każdego miejsca w pomieszczeniu. Tryb nocny, za sprawą zmniejszenia hałasu,  pozwala na korzystanie z oczyszczacza także podczas snu lub odpoczynku, zaś tryb turbo zwiększając prędkość wentylatora znacząco przyspiesza proces oczyszczania. Przydatną funkcją jest programator czasowy, dzięki któremu możemy określić czas, po jakim urządzenia ma się samo wyłączyć. Kolejną ciekawą opcją mogą być czujniki zapylenia, nie tylko informujące o stanie powietrza w pomieszczeniu, ale również kontrolujące pracę oczyszczacza. Dla rodziców istotnym elementem będzie blokada dziecięca, która zabezpiecza urządzenie przed niekontrolowaną obsługą.

 

Wybór oczyszczacza powietrza nie jest czynnością prostą. Aby wybrać odpowiednie dla siebie urządzenie trzeba wiedzieć, na które parametry zwrócić uwagę. Warto pamiętać, że tańsze urządzenia nie zawsze okazują się bardziej ekonomiczne w użytkowaniu. Sam zakup to nie jedyny koszt jaki ponosimy. Należy uwzględnić  też okresową wymianę  filtrów, których cena jest z reguły wysoka. Dlatego dobrze jest zwracać uwagę na ilość zapasowych filtrów oferowanych w pakiecie z oczyszczaczem oraz na ich żywotność. Standardowo są one oferowane do droższych modeli, ale za to w ilościach pozwalających na bezproblemową pracę przez kilka a nawet kilkanaście lat.

Słownik pojęć
Jonizacja powietrza – jest to proces, w którym produkowane są ujemnie naładowane jony np. tlenu. Ich zadaniem jest przywrócenie równowagi w mikroklimacie pomieszczenia, która zaburzona jest przez pracę urządzeń elektronicznych. W wyniku ich działania w cząstki powietrza ładowane są dodatnio co wpływa negatywnie na samopoczucie oraz przyspiesza rozwój wirusów, grzybów oraz roztoczy.

 

Filtr elektrostatyczny – zadaniem tego filtra jest usuwanie z powietrza drobnych cząstek stałych takich jak kurz i pył. Plazmowy jonizator, który jest jednym z elementów filtra nadaje cząstkom dodatni ładunek elektryczny, natomiast kolejna sekcja filtra, naładowana ujemnie wyłapuje je dzięki przyciąganiu elektrostatycznemu.

 

Filtr HEPA (High Efficiency  Particulate Filter) – rodzaj filtra o wysokim współczynniku wyłapywania cząstek stałych. Zatrzymuje on na swojej powierzchni cząstki o rozmiarach powyżej 0,3 µm co odpowiada wielkości większości komórek bakterii, grzybów oraz wirusów. Skuteczność działania filtra wynosi nawet 99,97%.

 

Tytanowo-apatytowy filtr fotokatalityczny – element, na którym w wyniku reakcji chemicznych pochłaniane są m.in. cząsteczki zapachowe.

 

Filtr węglowy – zbudowany z cząstek węgla aktywnego o wysokiej porowatości. Skutecznie pochłania zanieczyszczenia gazowe.

 

Flash Streamer – technologia stosowana w oczyszczaczach firmy Daikin, polega na generowaniu szybkich elektronów za pomocą wyładowań plazmowych. Elektrony, zderzając się z cząsteczkami tlenu lub azotu uaktywniają w nich zdolność do rozkładu bakterii i alergenów.

 

Plasmacluster– rozwiązanie stosowane w urządzeniach firmy Sharp, do powietrza uwalniane są jony tlenu i wodoru, które w zetknięciu z mikroorganizmami uszkadzają ich błonę komórkową  i powodują rozkład.

Masz jakiekolwiek pytania?
Zadzwoń teraz!
+48 792 272 007

Umów się na bezpłatną wycenę
biuro@palmer.com.pl
ul. Myślenicka 95, 30-698 Kraków

Napisz do nas