Menu Zamknij

Ogrzewanie nadmuchowe – jak działa?

ogrzewanie nadmuchowe jak działa

Ogrzewanie nadmuchowe to rozwiązanie, które jest bardzo popularne w Ameryce Północnej. W Europie, a szczególniej w Polsce, nie jest aż tak powszechne. Centralne ogrzewanie z wykorzystaniem grzejników jest znacznie popularniejsze na terenie naszego kraju. Nie sposób jednak nie zauważyć, że cieszy się coraz większym uznaniem. W związku z tym, w większej ilości budynków możemy spotkać takie rozwiązania.

Jak to działa?

W przypadku układu ogrzewania nadmuchowego rześkie powietrze zasysane jest przez czerpnię, a później przekazywane przez dane kanały do pieca nadmuchowego. Ten może działać na propan techniczny, olej opałowy, a także gaz ziemny. Powietrze, które jest nagrzane oraz oczyszczone zostaje rozprowadzone po każdym z pomieszczeń. Zakończenia odgałęzień systemu to nawiewniki z możliwością regulacji przepływu lub kratki nawiewne. Powietrze, które zostało zużyte, wydostaje się poprzez wentylację grawitacyjną. Możemy także spotkać się z modyfikacjami, w których jest ono zasysane do pierwotnego przewodu, a następnie mieszane z nowym. W układach ogrzewania nadmuchowego to wentylator pieca jest częścią, która egzekwuje obieg powietrza.

Z czego składa się system?

  • Piec nadmuchowy. Jest to główna część oraz źródło ciepła. W każdym takim urządzeniu musi zostać zaimplementowany kondensacyjny lub zwykły układ odprowadzania spalin. Współpracuje on z filtrami, klimatyzacją, a także nawilżaczem. Jego zasilaniem może być gaz płynny, ziemny, a także prąd.
  • Wewnętrzny system nadmuchowy. W większości przypadków to prostokątne kanały. Możemy także spotkać rozwiązania wykonane z twardej płyty stworzonej z włókna szklanego, której łączenia są wykonane z żywicy termoutwardzalnej. Z zewnątrz jest ona pokryta folią aluminiową. 
  • Kratki nadmuchowe. To właśnie dzięki nim ciepło dociera do każdego z pomieszczeń. Mogą znajdować się w suficie, ścianie, a także podłodze. Służą także do sterowania ilością powietrza, jaka wpada do pokoju. 

Zalety takiego rozwiązania 

  • Brak pośredników podczas ogrzewania, co przekłada się na znacznie większą efektywność;
  • Brak wody w układzie powoduje, że takie rozwiązanie jest niezawodne;
  • Łatwe oraz równomierne nagrzewanie;
  • Taki system nie wymaga grzejników, przez co aranżacja wnętrz jest znacznie prostsza;
  • Koszty eksploatacji są stosunkowo niskie;
  • Możliwość działania jako klimatyzacja, wentylacja czy filtrowanie powietrza sprawia, że jest to bardzo funkcjonalne.

Może zainteresuje Cię także...