Menu Zamknij

Jak działa pompa ciepła? Jaki rodzaj pompy jest najlepszy?

jak działa pompa ciepła jaki rodzaj pompy jest najlepszy

Wybór odpowiedniego systemu ogrzewania domu ma kluczowe znaczenie. Od niego zależą w dużej mierze koszty eksploatacji. W Polsce coraz więcej osób decyduje się na pompę ciepła, czyli urządzenie, które pozwala znacznie ograniczyć wydatki na ogrzewanie.

Jak działa pompa ciepła? W jaki sposób ogrzewa?

Pompa ciepła różni się od tradycyjnych systemów ogrzewania tym, że nie wytwarza energii, a pozyskuje ciepło skumulowane w środowisku naturalnym. W zależności od rodzaju urządzenia może to być grunt, woda lub powietrze.

Jak działa pompa ciepła – cały proces ogrzewania rozpoczyna się od pobrania ciepła z otoczenia. W pompach wodnych i gruntowych krąży ciecz, która absorbuje ciepło i przekazuje je do wymiennika. W powietrznych pompach ciepła powietrze jest tłoczone bezpośrednio do wymiennika ciepła. Następnie energia pozyskana z zewnątrz jest w wymienniku przekazywana do czynnika rozprowadzającego ciepło po domu (najczęściej jest to woda). Ogrzana woda jest wykorzystywana do ogrzania grzejników i wody użytkowej.

Korzyści z ogrzewania domu pompą ciepła

Pompa ciepła pozwala ograniczyć koszty eksploatacji budynku. Oszczędności są na tyle duże, że inwestycja zwraca się zwykle w ciągu 5-7 lat. Ponadto wydatki na ogrzewanie nie są uzależnione od cen paliwa, a dzięki temu są bardziej stabilne. Natomiast żywotność tych urządzeń sięga nawet powyżej 30. lat, dzięki temu przez długi czas nie trzeba modernizować systemu ogrzewania.

Ogrzewanie pompą ciepła jest wygodne i komfortowe. Całość ogranicza się do obsługi panelu sterowania — nie trzeba przejmować się uzupełnianiem paliwa. Ze względu na to, że pompa ciepła nie wymaga komina, kotłowni, magazynu na paliwo, to idealnie sprawdzi się w mniejszych domach jednorodzinnych.

Pompa ciepła jest ekologiczną formą ogrzewania. Emituje znacznie mniej zanieczyszczeń niż tradycyjne metody ogrzewania budynków. To pozwala na zdobycie dotacji oraz korzystnych form kredytowania na zakup tego systemu grzewczego.

Jaki rodzaj pompy ciepła wybrać?

Wyróżniamy trzy główne rodzaje pomp ciepła — gruntowe pompy ciepła, wodne oraz powietrzne. Rodzaj pompy określa, skąd pozyskuje ona energię. Najtrwalszym i stabilnym rozwiązaniem są pompy gruntowe, które doskonale działają w każdych warunkach i cechują się największą trwałością oraz niskimi kosztami eksploatacji, które nie są uzależnione od czynników zewnętrznych.

Natomiast pompy powietrzne są rozwiązaniem prostszym w montażu, ponieważ nie potrzebują dodatkowej instalacji. Energię pobierają z powietrza. Można znaleźć wiele informacji, że ten rodzaj pomp ciepła nie działa w temperaturze poniżej -5 stopni Celsjusza. Nie jest to prawdą, obecne urządzenia działają nawet w ujemnych temperaturach, choć ich wydajność podczas dużych mrozów jest mniejsza.

Może zainteresuje Cię także...